Sponsored by Sett Valley Cycles
   
 

Len Eyre Time Trial Points 2018 (all 12 events)

All competitions are for Buxton CC members (first claim) only.

Men's Scratch Competition

Best 6 events score points (10 for a win etc.)

Name
Ridden
Points
Best 6
1   Tom Thornely
8
77
60
2   Mostyn Bullock
9
82
57
3   Mat Ivings
5
47
47
4   Andrew Stokes
10
66
45
5   Steve I'Anson
8
48
39
=6   Stephen Ingram
7
36
33
=6   Jon Plumtree
4
33
33
8   Ben Whatley
8
32
28
9   Sam Clark
3
25
25
10   Paul Whyte
3
21
21
=11   Phil Blundell
3
19
19
=11   Ian Clucas
7
20
19
13   Rhys Roberts
4
18
18
14   Laurence Tendler
2
16
16
=15   Richard Reynolds
6
15
15
=15   Jon Batt
4
15
15
17   Arne Beswick
1
9
9
18    Chris Lea
1
8
8
19   Matthew Hopkins
1
7
7
=20   Paul Attiwell
1
5
5
=20   Si Watson
1
5
5
=22   Stuart Baker
3
4
4
=22   Paul Birkin
1
4
4
=24   Andy Smith
2
1
1
=24   Chis Hallam
1
1
1

Women's Scratch Competition

Best 6 events score points (10 for a win etc.)

Name
Ridden
Points
Best 6
1   Liz Batt
6
60
60
2   Esther Clinton
7
65
56
3   Cathy Murray
1
10
10

Handicap Competition

1st ride used to calculate 1st handicap. Thereafter each week's time is used to update handicap. Best 6 point scores used.

Name
Ridden
Scoring
Points
Best 6
1   Andrew Stokes
10
9
68
53
2   Steve I'Anson
8
7
45
42
2   Mostyn Bullock
9
8
51
41
=4   Tom Thornely
8
7
43
39
=4   Esther Clinton
7
6
39
39
6   Mat Ivings
5
4
34
34
7   Ian Clucas
7
6
32
32
8   Ben Whatley
8
7
31
31
9   Stephen Ingram
7
6
25
25
10   Richard Reynolds
6
5
24
24
=11   Rhys Roberts
4
3
23
23
=11   Jon Batt
4
3
23
23
13   Liz Batt
6
5
22
22
14   Jon Plumtree
4
3
19
19
15   Phil Blundell
3
2
15
15
16   Stuart Baker
3
2
14
14
=17   Laurence Tendler
2
1
10
10
=17   Andy Smith
2
1
10
10
=17   Sam Clark
3
2
10
10
20   Paul Whyte
3
2
7
7
=21   Si Watson
1
0
0
0
=21   Chis Hallam
1
0
0
0
=21   Arne Beswick
1
0
0
0
=21   Cathy Murray
1
0
0
0
=21   Chris Lea
1
0
0
0
=21   Matthew Hopkins
1
0
0
0
=21   Paul Attiwell
1
0
0
0
=21   Paul Birkin
1
0
0
0

Complete spreadsheet of results.